Lõppastme koolitus

Liiklusohutusprogramm

Kohaldamisala

Transport

Kohaldamisala üldeesmärk

Eesti transpordisüsteem tagab ligipääsetava, mugava, kiire, turvalise ja sujuva inimeste ja kaupade liikumise.

Programmi eesmärk

Hukkunute ja raskete vigastuste arvu vähendamine liikluses.

Vastutav isik (solidaarne vastutus)

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Solidaarset vastutust kannavad: Haridus- ja Teadusministeerium, Justiitsministeerium, Rahandusministeerium, Siseministeerium ja Sotsiaalministeerium.

Auto turvalisus

Laias laastus saab ohutustehnikat jagada aktiivseteks ja passiivseteks. Nagu ka nimi ütleb, viitab aktiivne turvavarustus erinevatele lahendustele, mille eesmärgiks on õnnetus ära hoida. Näiteks kuulub siia alla tänapäeva masinates ESP, ehk elektrooniline stabiilsuskontroll.

Kui aktiivsetest süsteemidest jääb väheks ning õnnetust ei ole võimalik ära hoida, siis tuleb mängu ka passiivne turvavarustus, mille ülesandeks on maandada kokkupõrkest tekkinud vigastusi. Parim näide passiivsest lahendusest on autodes kasutatavad turvapadjad, mis reageerivad kokkupõrkele.

“Sõitmine rasketes ilmastikuoludes” ja „Sõiduki ohutus”

Rasked ilmastikuolud

Peamised rasked ilmastikuolud maanteel on: jää, lumetorm, udu, tolmutorm, udu, tugev lumesadu, tugev vihmasadu, rahe ja tugev tormituul.

Sattumisel rasketesse ilmastikuoludesse peab juht rakendama kõik ohutusmeetmed, vähendama kiirust, suurendama pikivahet ja vajadusel lõpetama liikumise ning evakueerima reisijad. Juht peab tegema kõik, et teavitada maanteetranspordiga tegelevat organisatsiooni marsruudil olevatest ohtlikest ilmastikuoludest.

Liiklusõnnetuste tegurid

Väsimus

Kõige sagedasem liiklusõnnetuse põhjus on sõiduki üle juhitavuse kaotamine. Tavaliselt peitub selle taga juhi väsimus.

Alkohol

Annab liigse enesekindluse, kitsendab vaatevälja kuni tunnelnägemiseni, vähendab reaktsioonikiirust ja halvendab koordinatsiooni. Alkoholi tarvitamine vähendab ka kiiruse, aja ja vahemaa tajumise ja hindamise võimet, pärsib keskendumist ja suurendab väsimust.

 

 

Tänan tähelepanu eest!

Alusta oma sõiduõppe teekonda ja registreeru kursusele juba täna!

Registreeru